Після скарги журналістки Алли Максимчук та юриста Віталія Гусака до Омбудсмена, Рівненська міськрада і Держмолодьжитло нарешті погодились надати документи щодо отримувачів бюджетних кредитів в Рівному.

Лише після скарги журналістки і юриста до Уповноваженого з прав людини і виходу матеріалу – державні органи надали журналістці запитувану інформацію.

Інформація стосувалася розслідування щодо пільгової іпотеки і її отримувачів, яке журналістка та інтернка проєкту “Лабораторія викриттів 2.0” (Bihus.Info) Алла Максимчук готувала спільно з Bihus.Info. Вона перевіряла, чи мають молоді люди, які отримали кредити на житло за міською програмою, зв’язки із чиновниками та депутатами Рівного, або законні переваги для участі. Тому у запиті до Рівненської міськради вона просила надати копії клопотань, які міськрада надсилала до Рівненського регіонального Управління фонду сприяння молодіжному житловому будівництву (Держмолодьжитло). В цих документах могла бути інформація про підстави видачі кредитів деяким людям (наприклад сирота, спортсмен, науковець і т.д).

Однак, міська рада назвала таку інформацію службовою і не надала копій.

Ще один запит, на який відмовилися відповідати, Алла Максимчук надіслала до Держмолодьжитла. У ньому журналістка просила копії договорів та квитанцій про оплату трьох учасників міської програми іпотек.

“Запит до фонду я надіслала вже після публікації розслідування для додаткової перевірки. У фонді не захотіли  давати документи, бо нібито захищали персональні дані, – каже Алла Максимчук. –  Через неправомірну відмову надавати інформацію, громадяни можуть скаржитись Омбудсмену, що ми і зробили. Я звернулась до Віталія з проблемою, він склав скарги, я їх надіслала наприкінці листопада.”

У січні до журналістки звернулися з міської ради і попросили забрати копії 35 клопотань, які вона раніше запитувала. А згодом на електронну пошту вона отримала відповідь і від Держмолодьжитла із першими десятьма сторінками договору позичальниці. За наступні копії документів у фонді попросили заплатити.

“Я заплатила за копії із ретушованими персональним даними та за їх скани. Але за кілька днів зі мною зв’язався юрист фонду і сказав, що в рахунку, який вони мені вислали, нібито неправильна ціна і це все буде вартувати дорожче. Це вже не вперше я борюся із Держмолодьжитлом за інформацію. Поки що це моя друга скарга Омбудмену про неправомірну відмову від них. Думаю, що боротьба за відкритість Рівненського управління Держмолодьжитла триватиме, і я дуже вдячна, що юристи проєкту “Свої люди” мені у цьому допомагають”, – каже розслідувачка.  

Проводите розслідування і вам відмовляють в інформації? Звертайтесь до юристів проєкту Свої люди” – це ініціатива Bihus.Info, що об’єднує кваліфікованих юристів з різних регіонів України, які готові надавати різні види правової допомоги журналістам і громадським організаціям.