5 березня 2020 року в Українському кризовому медіа-центрі відбулась презентація Посібника “ТОП 20 корупційних схем на місцях – які вони та як їх здолати”. Про найбільш поширені схеми розповіли представники ініціативи “Разом проти корупції” та організацій, що долучились до розробки Посібника, серед яких юристка Bihus.Info Тетяна Дмитрюкова.
Посібник “ТОП 20 корупційних схем на місцях – які вони та як їх здолати” – це своєрідна антикорупційна дорожня карта для нинішніх депутатів місцевих рад, очільників міст, громадських активістів та майбутніх кандидатів на посади міських голів та депутатів місцевих рад.
Як випливає з назви, до посібника увійшли 20 найпоширеніших схем, визначених згідно з пропозиціями громадських організацій-партнерів, інформацією зі ЗМІ та на базі звернень громадян. Ці схеми стосуються різних сфер: від суто міських проблем, як то зовнішня реклама, до питань конфлікту інтересів керівників комунальних підприємств. Деякі з них діють з причин зарегульованості законодавства, деякі – навпаки, через законодавчі прогалини, якими уміло користуються недоброчесні управлінці.
Юристи проєкту “Свої люди” від Bihus.Info теж долучились до опису корупційних схем в регіонах, з якими до них щодня звертаються активісти.
“Якщо журналіст чи активіст виявив(-ла) корупційну схему або впіймав за хвоста корупційну рибину, то треба не баритися і обов‘язково звернутися до юристів для подальшої спільної, ефективної боротьби з виявленими фактами корупції. А знайти юриста в своєму місті можна на svoi.bihus.info, – зазначила юристка Bihus.Info Тетяна Дмитрюкова.
Посібник містить опис та пропозиції подолання схем щодо таких тематик як:
- Депутатські фонди
- Надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки за хабар
- Неефективне використання комунального й державного майна
- Конфлікт інтересів депутатів місцевих рад при здійсненні закупівель на рівні органів місцевого самоврядування
- Практику непрямого підкупу правоохоронців фінансуванням «соціальних потреб» коштом місцевих бюджетів
- Створення комунальних підприємств як спосіб виведення коштів місцевих бюджетів.
- Корупційні ризики у сфері розміщення літніх майданчиків
- Корупційні зловживання у сфері зовнішньої реклами та реклами на транспорті.
- Корупція в дитячих садочках
- Проблемні питання у сфері паркування
- Корупційні ризики, спричинені неврегульованістю процедур на ринку маршрутних перевезень
- Надання дозволів на розміщення засобів пересувної та сезонної торгівлі
Опис кожної з 20 схем починається з визначення проблеми та недоліків нормативного регулювання, а також містить перелік кроків, що мають бути здійснені для того, щоб подолати визначену корупційну схему на трьох рівнях: на рівні місцевої влади (електронні інструменти, управлінські рішення тощо), центральному та на рівні громадськості та журналістів. Електронна версія посібника також містить посилання на додаткову інформацію щодо кожної зі схем.
Прочитати посібник: http://bit.ly/posibnykTOP20
Звісно, перелік таких кроків не є вичерпним та остаточним – пропонується вектор руху. Вказані рекомендації мають бути адаптовані до конкретного міста, його політики розвитку. А ті проблеми, що потребують вирішення на центральному рівні, мають об’єднати зусилля як місцевих політиків, так і громадянського суспільства.