З 6 квітня в Україні діють нові правила карантину. Зокрема, знаходитись без масок в громадських місцях не можна, парки відкриті лише для власників домашніх тварин, а за прогулянку втрьох можна отримати штраф. Як розібратись в нових правилах і не отримати штраф у 17-51 тис грн – розповідають юристи Bihus.Info.

1. Де можна знаходитись БЕЗ маски?
Вдома. Вийшов за поріг – вдягай маску або респіратор. Чому? Бо в новій редакції постанови КМУ №211 йдеться про заборону знаходитись без маски в “громадських місцях”. Проте, щодо визначення “громадського місця” тривають дискусії, оскільки єдине визначення міститься у так званомуий “антитютюновому законі”, а саме громадське місце частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під’їзди, а також підземні переходи, стадіони. Проте це визначення застосовується тільки для цього закону. Тому, поки у профільній постанові немає ані уточнення, ані посилання на закон з визначенням, це питання, за словами юристів буде дискусійним.

2. Чи можу я пройтись по вулиці з другом?
Так, але тільки вдвох і в масках (дивись пункт 1). Нова редакція постанови забороняє переміщення групою осіб більш ніж дві особи (крім випадків службової необхідності та супроводження дітей). Проте самоізоляція зараз – краще прогулянок.

3. А в парк можна?
Ні, з 6 квітня заборонено парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових та прибережних зон. Однак, є виключення – для вигулу домашніх тварин однією особою та у випадку службової необхідності.

4.  А куди ще не можна?
Заборонено також відвідувати спортивні та дитячі майданчики, установи і заклади, що надають паліативну допомогу, соціальний захист та соціальні послуги.

5. Чи правда, що дітям до 14-ти можна виходити лише з батьками?
Не зовсім. Особам, які не досягли 14 років, не можна знаходитись в громадських місцях без супроводу. Однак, крім батьків, їх можуть супроводжувати: інші повнолітні родичі, усиновлювачі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-піклувальники. Зауважте, що няня до цього переліку не входить.

6. Чи правда, що без паспорта не можна виходити з дому?
Без посвідчення особи перебувати на вулиці – заборонено. Це може бути паспорт, водійські права, загранпаспорт, тимчасове посвідчення, тощо. Це потрібно для того, щоб перевірити, чи не маєте ви знаходитись на самоізоляції чи обсервації.

7. А якщо я порушив карантин і зустрів Поліцію, який штраф мені загрожує?
Кодекс про адміністративні правопорушення доповнено новою статтею 44-3, за порушення якої поліція має право скласти протокол і виписати штраф від 17 до 51 тисяч гривень. А далі долю протоколу вирішує суддя. Водночас, поліцейські теж можуть обмежитись попередженням. Однак, ризикувати не варто.

8. Чи можу я оскаржити штраф, якщо не згоден?
Так. Механізм працює таким чином: у поліції є 24 години на складання протоколу, який потім вони передають до територіального  суду за місцем вчинення адміністративного правопорушення. З суду вам надходить повістка на ту адресу, яку ви повідомили поліції. За неявки в суд, розгляд перенесуть, однак другий раз рішення можуть винести без вас – при цьому суд може як визначити штраф, так і закрити справу за малозначності порушення.

Однак, навіть якщо суд винесе рішення про штраф, у вас буде ще 10 днів на подачу апеляційної скарги.

9. Чи можна займатись спортом на свіжому повітрі?
Заборони бігати чи тренуватись немає. Однак, варто пам’ятати про масочний режим і заборону відвідувати парки і спортивні майданчики.

10. Які ще обмеження запровадив Кабмін?
Відтепер люди старше 60-ти років мають залишатись на самоізоляції вдома. Проте, якщо про цих людей нема кому піклуватись, вони можуть виходити у магазини, розташовані в радіусі 2 км від місця ізоляції.


Що змінюється для журналістів? Як зазначає адвокат проєкту “Тисни” (Bihus.Info) Євген Воробйов: “Поки не оголошено надзвичайний стан – немає додаткового (прямого) обмеження для журналістів. Оскільки стаття 34 Конституції передбачає право на свободу думки і слова. Крім цього гарантії діяльності засобів масової інформації та журналістів також охороняються ст. 25 Закону України “Про інформацію”. Проте, як і всі громадяни, журналісти повинні виконувати правила карантину: мати при собі паспорт, посвідчення журналіста та редакційне завдання, щоб мати докази, що необхідність у зйомці виникла у зв’язку з виконанням службових обов’язків. А ось, якщо ВРУ, наприклад, своїм розпорядженням обмежує відвідування сесії, то це повинно бути оформлено законом. В іншому випадку подібні заборони можуть бути оскаржені“.

ВАЖЛИВО: Якщо вам перешкоджають у вашій професійній діяльності, як журналіста чи активіста – звертайтесь до платформи “Свої Люди“. Це мережа юристів, що допомагають боротись з корупцією та захищати свої права.