Консультації

Де і коли журналісти можна знімати: головне з консультації для ТРК Перший Західний

Де і коли журналісти мають право проводити зйомку? Чи залежить це від того, яка форма власності об’єкта зйомок? Які особливості у прихованої зйомки? Чи може журналіст, як клієнти, приходити й записувати, як надають послуги й не повідомляти, що здійснюється запис? Детальну консультацію щодо прав журналістів ТРК “Перший західний” надала юристка проєкту “Свої Люди”. А ми нагадаємо про основні статті, про які мають знати, і на які можуть посилатись журналісти:

Стаття 25 Закону України «Про інформацію» дає право журналісту здійснювати письмові, аудіо- та відеозаписи із застосуванням необхідних технічних засобів, за винятком випадків, передбачених законом.

Стаття 307 Цивільного кодексу України, передбачає що фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається (тобто якщо особа прямо вам не забороняє), якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру. Крім цього знімання фізичної особи на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, в тому числі таємне, без згоди особи може бути проведене лише у випадках, встановлених законом.

Стаття 21 Закону «Про інформацію»  вказує, що «конфіденційною є інформація про  фізичну  особу,  а  також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою

Стаття 29 Закону України «Про інформацію», визначає перелік інформації, яка є предметом суспільного інтересу, і, таким чином, є суспільно необхідною. Цей перелік не є вичерпним і включає інформацію, яка:

  • свідчить про загрозу державному суверенітету, територіальній цілісності України;
  • забезпечує реалізацію конституційних прав, свобод і обов`язків;
  • свідчить про можливість порушення прав людини, введення громадськості в оману, шкідливі екологічні та інші негативні наслідки діяльності (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб.У цій же статті законодавець визначив, що інформація з обмеженим доступом може бути поширена, якщо вона є суспільно необхідною, тобто інформацією, що є предметом суспільного інтересу, і право громадськості знати цю інформацію переважає потенційну шкоду від поширення.

За детальною консультацією щодо дії будь якої з цих, або інших статей/законів, звертайтесь до юристів проєкту “Свої люди”. Знайти вашого юриста можна на головній сторінці сайту.



Поки що, не має жодної справи

Незалежні завдяки вам

Якщо ви теж вважаєте, що журналістика повинна бути незалежною, чесною і сміливою, станьте співучасником «Bihus.info». Підтримай нас пожертвуванням, щоб ми і далі могли писати про те, про що бояться подумати інші.