Пропорційна система з відкритими списками і гендерний баланс – далеко не всі зміни, які з’являються у виборчому процесі у 2020-му році. Про головні новели розповів адвокат ГО “Платформа прав людини” Олександр Бурмагін в рамках тренінгу для проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info).
Цього року місцеві вибори відбудуться за новими правилами. Ключові оновлення щодо виборчого законодавства, про які розповів адвокат Олександр Бурмагін, – зібрала команда Bihus.Info.
Що змінюється?
Серед новел виборчого законодавства 2020:
- нова виборча система / відкриті списки / внутріпартійна конкуренція,
- «партизація» виборчого процесу місцевих виборів,
- можливість голосувати на місцевих виборах ВПО та трудовим мігрантам,
- посилення ефективності законодавства з питань протидії виборчим злочинам, їхнього розслідування та застосування відповідних санкцій до порушників,
- покращення умов для забезпечення виборчих прав людей з інвалідністю,
- закріплення вимог до гендерного представництва під час формування списків кандидатів та висування переліку кандидатів у багатомандатних мажоритарних округах,
- визначення прихованої агітації, політичної реклами,
- криміналізація підкупу у формі продуктів харчування та спиртних напоїв,
- помилки і неточності, виявлені в поданих організацією партії на реєстрацію документах, якщо їх наявність не є перешкодою для розуміння змісту викладених відомостей, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидатів.
Недоліки нового виборчого законодавства (за оцінкою адвоката Олександра Бурмагіна):
- поширення пропорційної виборчої системи на територіальні громади із кількістю 10 тис виборців і більше, скорочення можливості для самовисування, скасування виборності старост у ОТГ менше ніж за два місяці до початку виборчого процесу.
В чому проблема? Це – примусова “партизація”, вона полягає у значному зниженні порогу для самовисування та зобов’язує кандидатів, у невеликих територіальних громадах, висуватися тільки від партій.
- Встановлення мінімальної кількості голосів виборців, необхідних кандидату для просування у першу частину територіального виборчого списку (25% від виборчої квоти), що зменшує вплив голосів виборців на обрання кандидата, тобто на забезпечення справжньої відкритості виборчих списків.
В чому проблема? Складність полягає у тому, що якщо жоден з кандидатів не набрав 25% від виборчої квоти, то у керівництва партії є можливість впливати на списки, тобто зникає внутріпартійна конкуренція).
- Неврегульованість процедури прийняття висновків обласних військово-цивільних адміністрацій про неможливість проведення перших місцевих виборів в окремих громадах Донецької та Луганської областей.
В чому проблема? Наприклад, у 2015 році вибори проводились на більшій території, ніж будуть проводитись у 2020 році. Також не врегульовано, який Держорган надає дозвіл на проведення відповідних виборів)
- Наявність у тексті Кодексу суттєвих термінологічних розбіжностей
В чому проблема? Новий Кодекс є об’єднанням трьох профільних законів, які наразі втратили чінність, без нормального їх опрацювання, тому деякі норми суперечать одна одній.
Найбільш дискусійні зміни
- Надання права депутатським групам ВРУ на обов’язкове представництво у складі ТВК і ДВК (Тобто наразі розширився перелік суб’єктів, які можуть делегувати своїх представників у склади виборчих комісій).
- Скорочення строків оскарження до ТВК (два дні на подачу заяви або скарги на дії або рішення ТВК до ДВК).
- Можливість появи проблем у випадку подання документів для реєстрації депутата, обраного у дві ради, до двох територіальних виборчих комісій (законодавчо дозволено балотуватись у дві або більше ради але не узгоджено процедуру складання повноважень, щоб не стати депутатом кількох рад).
- Розмір дозволених для розповсюдження матеріалів передвиборної агітації (складає суму у 1 гривню 2 копійки, за порушення до 63 гривень настає адміністративна відповідальність, а більше 63 гривень – кримінальна відповідальність).
- Недійсність бюлетенів (неврегульовані ступені їх захисту та не чітко прописано коли і як вони визнаються недійсними)
Етапи виборчого процесу (згідно з календарем виборів загалом 55 днів):
- утворення ТВК – поза процесом ЗП / забезпечення
- утворення виборчих округів
- утворення дільничних виборчих комісій (до 9 жовтня)
- складання списків виборців, їх перевірка та уточнення (закінчується перед днем голосування).
- висування та реєстрація кандидатів (з 15 до 24 вересня)
- проведення передвиборної агітації (з наступного дня після реєстрації відповідного суб’єкта і до 24 години п’ятниці, перед днем виборів)
- голосування у день виборів (з 8 по 20 годину)
- підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
Що таке передвиборна агітація і як вона регулюється?
Передвиборна агітація – це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата, партію – суб’єктів виборчого процеса. Тобто, агітація прив’язана до суб’єкта виборчого процеса. Тому, важливо, що якщо немає суб’єкта – немає і агітації.
Суб’єктами виборчого процесу є (ст. 22 ВК): виборці, виборчі комісії, місцеві організації партій, кандидати і офіційні спостерігачі. Місцева організація партії стає суб’єктом виборчого процесу з моменту висування кандидату/кандидатів, кандидат – з моменту його реєстрації. Центральні організації партії не є суб’єктами виборчого процесу.
Строки проведення передвиборної агітації (ст. 52 ВК)
- починаються з дня наступного після реєстрації кандидата (але організації політичної партії – з дня висування кандидата).
- закінчується – о 24 годині п’ятниці перед днем виборів.
- Передвиборна агітація у період виборчого процесу поза строками, встановленими у цій статті, забороняється.
- Важливо, що субота та неділя перед днем виборів – є «днями тиші». У цей час забороняється також проведення масових акцій від імені кандидата, партії (організації партії), розповсюдження агітаційних матеріалів, а також публічні оголошення про підтримку кандидатом, партією проведення публічних заходів.
Передвиборна агітація може здійснюватися у будь-якій формі та будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України. (невичерпний перелік форм агітації – у ч.1 ст. 51 ВК)
Форми передвиборної агітації:
1) проведення зборів громадян, інших зустрічей з виборцями;
2) проведення мітингів, походів, демонстрацій, пікетів;
3) проведення публічних дебатів, дискусій, “круглих столів”, прес-конференцій стосовно положень передвиборних програм та політичної діяльності партій – суб’єктів виборчого процесу чи політичної діяльності кандидатів на пост Президента України;
4) оприлюднення в друкованих та аудіовізуальних (електронних) засобах масової інформації політичної реклами, виступів, інтерв’ю, нарисів, відеофільмів, аудіо- та відеокліпів, інших публікацій та повідомлень;
5) розповсюдження виборчих листівок, плакатів та інших друкованих агітаційних матеріалів чи друкованих видань, в яких розміщено матеріали передвиборної агітації;
6) розміщення друкованих агітаційних матеріалів чи політичної реклами на носіях зовнішньої реклами;
7) проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрації фільмів та телепередач чи інших публічних заходів за підтримки партії – суб’єкта виборчого процесу чи кандидата на пост Президента України, а також оприлюднення інформації про таку підтримку;
8) публічні заклики голосувати за або не голосувати за кандидата на пост Президента України або публічні оцінки діяльності кандидата на пост Президента України;
9) встановлення агітаційних наметів;
10) в інших формах, що не суперечать Конституції України та законам України
Тобто, термін “передвиборна агітація” є родовим, який охоплює політичну рекламу, зустрічі з громадянами, мітинги, концерти та інше.
Громадяни України мають право вільно та всебічно обговорювати передвиборні програми кандидатів на пост Президента України, політичні, ділові та особисті якості кандидатів, вести агітацію за або проти кандидатів, партій.
Іноземні громадяни, особи без громадянства агітувати не можуть!
До передвиборної агітації не відносяться офіційні повідомлення в період виборчого процесу (без коментарів, які можуть мати агітаційний характер, а також відео-, аудіозаписів, кінозйомок, фотоілюстрацій) про дії кандидатів на пост Президента України, пов’язані з виконанням ними посадових (службових) повноважень, передбачених Конституцією України або законами України.
Передвиборна агітація здійснюється за рахунок коштів виборчих фондів кандидатів або організацій партій – суб’єктів виборчого процесу, якщо інше не передбачено Виборчим Кодексом.
Обмеження щодо ведення передвиборної агітації
Участь у передвиборній агітації забороняється:
1) іноземцям та особам без громадянства, у тому числі шляхом журналістської діяльності чи у формі участі у концертах, виставах, спортивних змаганнях, інших публічних заходах, що проводяться на підтримку чи за підтримки кандидата (кандидатів) чи суб’єкта їх висування;
2) органам виконавчої влади, органам влади Автономної Республіки Крим та органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам і судам, їх посадовим і службовим особам у робочий час (крім випадків, якщо така особа є кандидатом на відповідних виборах);
3) членам виборчих комісій під час виконання обов’язків членів виборчих комісій на строк здійснення повноважень.
Детально всі обмеження щодо агітації передбачені ст. 57 ВК.
Про оскарження результатів виборів, відповідальність за протиправні дії, а також гарантії для ЗМІ – читайте в наступних матеріалах в рамках проєкту “Свої Люди”.
Нагадаємо, «Свої Люди» – це мережа юристів по всій Україні, що допомагають активістам та журналістам викривати корупцію. Консультують при заповненні скарг, перевіряють матеріали до публікації та захищають права журналістів і активістів в судах.
Знайти свого юриста (для журналістів), або зареєструватись для участі в проєкті (для юристів) можна на сайті проєкту.