8 лютого юристи платформи “Свої люди” пройшли інтенсив на тему «Захист авторських прав в Україні». Як юристу захищати авторські права своїх клієнтів, та навпаки: вберегти їх від можливого порушення – розповіла досвідчена медіаюристка Аліна Правдиченко, після чого учасники закріпили знання в роботі з реальними кейсами.
На тренінгу зустрілися 24 юристи з 18 міст України: від Києва та Тернополя до Одеси та Харкова. Bci вони досить різні, але їх об’єднує спільне бажання: допомагати журналістам і активістам, що борються з несправедливістю та розповідають правду в регіонах. (Знайти юридичну допомогу можна на svoi.bihus.info)
«Вже чотири роки допомагаю журналістам. В нас в Одесі дуже часто порушуються права журналістів та свободи слова, перешкоджають журналістській діяльності, а іноді й переслідують журналістів. Тому я став на захист їх прав», – ділиться своєю мотивацією Віталій Матвєєв з Одеси, який нещодавно допоміг зрушити з місця справу про перешкоджання журналістській діяльності охоронцями мера Труханова.
А ось Катерина Пугач з Києва тільки нещодавно приєдналася до платформи, але вже готова допомагати: «Кожен раз, коли я дивлюсь розслідування, то я дуже обурена, але потім розумію, що крім обурення можу запропонувати свою юридичну допомогу. Іноді, через дрібні юридичні нюанси може залежати успіх всієї справи».
«В процесі будь-якого навчання дуже важливим є практичне закріплення отриманих теоретичних знань. Тому на тренінгу було цікаво вирішувати практичну вправу. Особливо зважаючи на творчий підхід до неї: розгляд кейсу з двох протилежних позицій: позивача та відповідача» – поділилася враженнями від тренінгу Єлизавета Середіна юристка Bihus.Info.
Ми зібрали 7 важливих тез з юридичного тренінгу:
1. Охорона авторського права надається автоматично після факту створення твору, триває 70 років та поширюється як на оприлюднені, так і на не оприлюднені, як на завершені, так і на не завершені твори.
2. Якщо ви хочете використати твір – вам потрібна згода автора (бажано у письмовому вигляді). Водночас, автор завжди має право відкликати свою згоду.
3. Новини, фольклор, державні документи та символи не підпадають під захист.
4. Авторські права діляться на майнові та немайнові. Перші можуть передаватися іншим особам (наприклад роботодавцю або спадкоємцю), в той час як немайнові належать виключно автору.
5. Якщо автор помітив незаконне використання його твору в інтернеті, він має право звернутись до власника сайту та до постачальника послуг хостингу. Після цього сторінка має бути заблокована протягом 48 годин. З’ясувати, хто власник сайту можна на whois.net або на hostmaster.ua/?domadv.
6. В журналістиці під захист авторського права можуть підпадати статті, фотографії, відео та інтерв’ю. Причому правами на інтерв’ю володіють як інтерв’юєр, так і той в кого беруть інтерв’ю.
7. Кримінальна відповідальність за порушення авторського права – штраф від 3400 до 17 000 гривень, або 2 роки виправних робот чи позбавлення волі. Так що з цією темою краще не жартувати
Юристи платформи «Свої Люди» пройшли інтенсив з захисту авторського права, тож тепер їм буде ще легше захищати журналістів на цю тему.
За тренінг дякуємо лектору Аліні Правдиченко та нашим партнерам, завдяки яким цей захід став можливим – а саме проекту USAID «Медійна програма в Україні», що реалізується міжнародною організацією Internews, “Протокол”, “Dead Lawyers Society” та jurist_online_ua (Знайти юридичну допомогу можна на svoi.bihus.info)